agroturystyka czermna gospodarstwo agroturystyczne liwocz brzanka nolegi liwocz brzanka czermna dom szerzyny wczasy jasło okolice agro turystyka czermna szerzyny

Atrakcje


Oprócz walorów samego domku i jego bezpośredniego otoczenia, gorąco polecamy poznanie bliższej i dalszej okolicy. Obfituje ona w bardzo wiele atrakcji przyrodniczych, krajobrazowych i historycznych. Nie zabraknie okazji do wycieczek zarówno pieszych, rowerowych, jak i samochodowych.

trasy turystyczne liwocz czermna cięzkowice Czermna i Liwocz

W samej wsi warto zwiedzić przepiękny zabytkowy, drewniany kościół pw. Św. Marcina, wybudowany w 1520 roku. W ołtarzu głównym kościoła znajdował się otoczony kultem, renesansowy obraz Matki Bożej Pocieszenia, przeniesiony w 2000 roku do nowo wybudowanego kościoła - Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia.
Idąc z naszego domku, po ok. 40 minutowym spacerze, znajdziemy sie na szczycie Liwocza (562 m n.p.m.). Na kulminacji znajduje się Sanktuarium Chrystusowego Krzyża i Matki Bożej Królowej Pokoju z charakterystycznym, wysokim, srebrzystym krzyżem i platformą widokową. Przy dobrej pogodzie z Liwocza rozciągają się niezapomniane widoki - w najdalszej perspektywie można dostrzec Tatry, Babią Górę, Bieszczady i Góry Świętokrzyskie.

w ciężkowicach skalne miasto ciężkowice Parki i rezerwaty

Przepiękne i warte wycieczek są:
  • Rezerwat przyrody Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach,
  • Rezerwat przyrody Liwocz,
  • Rezerwat przyrody Ostry Kamień,
  • Park Krajobrazowy Pasma Brzanki,
Całe pasmo Brzanki pokrywa sieć dobrze znakowanych szlaków turystycznych z pięknymi trasami. Blisko szczytu Brzanki znajduje się schronisko turystyczne.

kościoły drewniane pogórze Kościoły i pałace

W tej części Pogórza zachowały się licznie drewniane, zabytkowe kościoły. Tworzą one dziś wyjątkowej wartości Szlak Architektury Drewnianej z kilkudziesięcioma bezcennymi obiektami, na czele z kościołem pw. Św. Michała Archanioła w Binarowej wpisanym na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Przemierzając miejscowości Pogórza Ciężkowickiego natraficie także Państwo na wspaniałe pałace i dworki np. w Brzyskach, Szerzynach (obecnie plebania), w Bistuszowej.

biecz tarnów jasło zabytki Miasta

Ze względu na malownicze położenie, historię i zabytki warto odwiedzić miasta naszego regionu. Polecemy szczególnie wyprawe do Biecza. Jest to niezwykle urokliwe i malownicze miasteczko z zachowanym klimatem i architekturą od czasów średniowiecza i renesansu. Godne zwiedzenia są także zabytki Tarnowa (Stare Miasto i Góra Św. Marcina z ruinami zamku i najstarszym kościołem na ziemi tarnowskiej), pięknie położone Ciężkowice, Jasło i Tuchów.

cmentarze z I wojny światowej Miejsca pamięci i cmentarze

Podobnie jak całe Podkarpacie, także Ziemia Ciężkowicka pokryta jest licznymi cmentarzami z pierwszej wojny światowej. Stawiane często jeszcze podczas jej trwania, wyróżniały się niezwykła architekturą i malowniczą lokalizacją. Warte uwagi są np. cmentarz na wzgórzu Patria (ok. 30 km na trasie w kierunku Ciężkowic) lub cmentarz wojenny nr 123 w Łużnej – największy pod względem zajmowanej powierzchni cmentarz wojenny z I wojny światowej w Galicji Zachodniej.
Punktami szczególnymi są miejsca upadku samolotów alianckich, najczęściej z polskimi załogami, które w czasie II wojny światowej dokonywały zrzutów na terenie Polski i zostały zestrzelone przez Niemców. Jedno z takich miejsc pamięci znajduje się m.in. w Olszynach.

karpacka troja archeologia trzcinica biskupin Karpacka Troja

Wyjątkową atrakcją, której pozazdrościć mogą inne regiony Polski jest "Karpacka Troja". Jest to wielki, nowoczesny kompleks archeologiczno-muzealny w Trzcinicy. Obszar potężnego grodziska z czasów epoki brązu i wczesnego średniowiecza po gruntownych badaniach archeologicznych został zamieniony w skansen ze wspaniałymi rekonstrukcjami domostw i konstrukcji obronnych. Rozmachem, nowoczesnością i atrakcyjnością przewyższa nawet słynny Biskupin. Dla miłosników historii jest to miejsce obowiązkowe. Znajduje się na trasie z Czermnej do Jasła (ok. 20 km).

wynajem domu jasło ciężkowice szerzyny Ciekawostki przyrodnicze i geograficzne

Ziemia tarnowska to biegun ciepła na klimatycznej mapie Polski. Rejestruje się tu jedną z najwyższych średnich rocznych temperatur w kraju, a okolice Jasła słyną z coraz liczniejszych winnic.
Tuż pod Tarnowem na stokach Góry Św. Marcina z ruinami zamku Tarnowskich, znajduje się ostatni, najbardziej na północ wysunięty punkt Karpat.
Podłoże geologiczne stanowi tu sfałdowany flisz serii śląskiej i pokrywa czwartorzędowa. Obszar ten zbudowany jest głównie z piaskowców i zlepieńców ciężkowickich, które rzeźbione przez czas, wykształciły wspaniałe i malownicze formacje jak np. Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach.
Na zboczach Liwocza pod Brzyskami natrafić można na ukryte w lesie niezwykłe źródło mineralne, które zawiera w swym składzie bardzo duże ilości związków siarki. Oprócz charakterystycznego zapachu wyróżnia go niezykły, biały osad, wyścielający koryto.
baza noclegowa jasło liwocz szerzyny